Hlavní stránka
Zprávy, aktuality
Pravidla, pozvánka
Ceny pro vítěze
Pořadí
Fotky a články
Bonusové zastávky
Přihlášení
Pořadatel
Pražská lítačka


Ohlasy z roku 2012:

Reportáž České Televize z 24.2.2012


Šaliněníčlánek České Televize z 24.2.2012


původní článek ZDEBrno - Vestibulem královopolského nádraží v Brně se dnes odpoledne neslo hlasité odpočítání. "Tři, dva, jedna, start!" Na tento pokyn se zhruba pět desítek lidí s papíry v ruce rozebíhá k východu a následně se venku tlačí do trolejbusů a tramvají. Tak začal pátý ročník brněnského Šalinění, závodu, při kterém se bodují projeté zastávky a použité prostředky hromadné dopravy.

S mapou linek MHD, bločkem simulujícím jízdenky a hodnoticím archem se snažili jednotlivci i skupiny vyzrát na své souputníky použitím co nejefektivnější trasy. Každý přestup je potřeba zaznamenat, žádná zastávka se neboduje dvakrát. Svou roli mohou hrát i bonusové body za použití náhradního spoje nebo za zastávku, kterou neprojel žádný další cestující.

Zkušení matadoři, kteří se Šalinění účastnili už po několikáté, se shodují na dvou možných variantách postupu: buď si závodníci trasu předem naplánují a svezou se co možná nejvíce prostředky hromadné dopravy, nebo začnou na místě improvizovat a navštíví bonusové zastávky. Kdo najde dobrý kompromis – zvítězí. Za použití automobilu či kola hrozí diskvalifikace, pozdní odevzdání plánu trasy je trestáno srážkou deseti bodů za každou započatou minutu.

Každá zastávka je hodnocena třemi body. Těsně před startem organizátoři vyvěsí seznam speciálních zastávek, za jejichž návštěvu získá závodník dvacet bodů. Své skóre ale navyšuje i prostřednictvím různých vozů dopravního podniku. Tři body jsou za použití autobusu, trolejbus je za čtyři, jízda tramvají za pět. Nejlépe jsou hodnoceny spěšné vlaky a rychlíky, ty jsou za osm, respektive devět bodů. Bonusových deset bodů je za využití lodě na Brněnské přehradě.

Akci pořádá Sdružení přátel Jaroslava Foglara a každý rok se těší ze stále rostoucího počtu soutěžících. Letos jich bylo zhruba dvakrát tolik, co v roce minulém. Kromě brněnského Šalinění se dnes pod názvem Lítačka konala podobná akce v Praze, v Ostravě pak cestující změřili své síly v závodě s názvem Lokalki.Zpět na výběr ročníků